Magyar arany parakenuban – Férfi kosár EB-selejtező – FTC-stadionavató

A nap sporthírei, érdekességei

2014/08/08

Magyar arany parakenuban – Férfi kosár EB-selejtező – FTC-stadionavató – Egy héttel elhalasztják az Öbölátúszást  – Újabb négy magyar hajó a döntőben Moszkvában — ez a nap is bővelkedett jelentős sporteseményekben és sikerekben, melyekből egy csokorra valót ma is összeállítottunk.

Magyar arany parakenuban

Rozbora András aranyérmet szerzett a pénteki paradöntők során a moszkvai kajak-kenu világbajnokságon.A magyar versenyző a K-1 A sérültségi kategóriában bizonyult a legjobbnak 200 méteren.

“Ez volt életem legjobbja. Nem reménykedtem az első helyben, de dobogóra akartam kerülni. A kajakban találtam meg, amit kerestem, nagyon örülök és nagyon köszönöm az edzőmnek, Pruzsina Istvánnak” – nyilatkozott boldogan Rozbora András, aki három éve kezdett foglalkozni ezzel a sportággal.

Rozbora András a második és a harmadik helyezettel - fotó: Magyar Kajak-Kenu Szövetség Facebook-oldala
Rozbora András a második és a harmadik helyezettel – fotó: Magyar Kajak-Kenu Szövetség Facebook-oldala

Szerdán a kenus Suba Róbert lett bronzérmes a V-1 A sérültségi kategóriában, így a magyar küldöttség egy-egy első és harmadik hellyel zárta a VB-t. Tavaly érem nélkül maradt a paracsapat, s Weisz Róbert szakvezető idén azt a célt tűzte ki tanítványai elé, hogy legalább egy dobogós helyezést szerezzenek.

A parakenuban a V-1 a kenut, a K-1 pedig a kajakot jelöli. Az A sérültségi kategóriába tartozók a karjuk mellett csak a vállukat tudják használni versenyzés közben, a TA-ban a válluk mellett a törzsüket is, és minimális lábmunka is megengedett, míg az LTA-ban indulók a törzsük és a vállaik mellett a lábukat is tudják használni.
A parakenu 2010 óta hivatalos versenyszám a kajak-kenu világbajnokságon, s a 2016-os riói játékokon már a paralimpia műsorában is szerepelni fog.

Férfi kosár EB-selejtező – Lisszabonban kezdenek vasárnap a magyarok

A portugál csapat vendégeként kezdi meg az Európa-bajnoki selejtezőt vasárnap Lisszabonban a magyar férfi kosárlabda-válogatott, amely számára a szövetség (MKOSZ) a továbbjutást tűzte ki célul.

Stojan Ivkovic szövetségi kapitány együttesére a portugál mellett a cseh és a grúz csapat vár az EB-selejtező második körében, amelyben a 26 csapatot hét csoportba osztották be. A csoportgyőztesek mellett a hat legjobb második – összesen 13 gárda – jut ki a 2015-ös Eb-re. A játéknapok augusztus 10., 13., 17., 20., 24. és 27.

Az EB-nek eredetileg Ukrajna adott volna otthont, ám a feszült politikai helyzet miatt az európai szövetség júniusban elvette az ukránoktól a rendezési jogot és várhatóan szeptemberben jelenti be az új helyszínt.

Tíz együttes – Franciaország, Litvánia, Spanyolország, Horvátország, Szlovénia, Ukrajna, Szerbia, Finnország, Görögország és Törökország – az idei, spanyolországi VB-szereplésével már korábban bebiztosította a helyét a jövő évi EB-n, Észtország pedig a selejtező 2013-as, első fordulójából szerzett kvótát.

Tavaly augusztusban a magyarok egy győzelemmel és három vereséggel zárták a kvalifikáció első fordulójának csoportkörét, akkor Szlovákia és Fehéroroszország volt az ellenfél. Az akkor érdekelt összesen 13 csapatból csak a legjobb – az észt – vívta ki közvetlenül a részvételt az ukrajnai EB-re.

A válogatott keret:

Csorvási Milán, Dobos László, Eilingsfeld János, Ferencz Csaba, Hanga Ádám, Keller Ákos, Lóránt Péter, Mészáros Máté, Pongó Martin, Ruják András, Supola Zoltán, Thomas Jermaine, Tóth Ádám, Tóth Gergely, Tóth Norbert, Vojvoda Dávid, Wittmann Krisztián.

FTC-stadionavató – Huszonöt fős kerettel érkezik a Chelsea

Huszonöt fős kerettel kelt útra csütörtökön a Chelsea labdarúgócsapata, amely pénteken Isztambulban minitornán vesz részt, majd vasárnap a Ferencváros stadionavatóján lép pályára az új Groupama Arénában.

Az utazók között ott van a brazil különítmény, Willian, Oscar és Ramires, valamint a világbajnok német Andre Schürrle is – olvasható a Chelsea honlapján.

José Mourinho együttese pénteken 45 perces mérkőzést játszik a Fenerbahcéval és a Besiktassal, majd szombaton utazik Budapestre.

A Chelsea kerete:

kapusok:
Petr Cech, Mark Schwarzer, Thibaut Courtois
védők:
Nathan Ake, César Azpilicueta, Gary Cahill, Andreas Christensen, Filipe Luis, Branislav Ivanovic, John Terry, Kurt Zouma
középpályások:
Cesc Fabregas, Eden Hazard, Nemanja Matic, John Obi Mikel, Victor Moses, Oscar, Ramires, André Schürrle, Mohamed Szalah, Marco van Ginkel, Willian
támadók:
Diego Costa, Didier Drogba, Fernando Torres

Egy héttel elhalasztják az Öbölátúszást

Egy héttel elhalasztják a vasárnapra tervezett Öbölátúszást.

A XX. Öbölátúszás szervezőbizottsága az időjárási előrejelzések értékelése alapján  – mely szerint a zivatarok környezetében viharos szél várható – kockázatosnak ítélte meg az augusztus 10-i sikeres lebonyolítást és elhalasztotta azt augusztus 17-re – tájékoztatták a szervezők pénteken az MTI-t.

További információk a végleges döntésről augusztus 14-én 14 órától a www.obolatuszas.hu oldalon olvashatók.
Az Alsóörsről induló XIV. Balaton-átevezést a tervezett program szerint szombaton 11 órai kezdettel megrendezik.

Kajak-kenu VB – Újabb négy magyar hajó a döntőben

Remekül szerepeltek a magyarok a moszkvai kajak-kenu világbajnokság pénteki versenynapjának délelőttjén, amikor hat 500 méteres és két 1000 méteres szám előfutamait bonyolították le. Négy hajó bejutott a döntőbe, a többi számban erre nem volt lehetőség.

A rövidebb távon elsőként az Európa-bajnok és a tavalyi, Duisburgi VB-n második Lakatos Zsanett, Takács Kincső kenus duót szólították a rajthoz. A kettős esélyeshez méltóan teljesítette első pályáját, s futamgyőzelmével egyből a vasárnapi döntőbe került.

Kárász Anna, Vad Ninetta  - fotó: Magyar Kajak-kenu Szövetség Facebook oldala
Kárász Anna, Vad Ninetta – fotó: Magyar Kajak-kenu Szövetség Facebook oldala

Ugyanerre, mármint az egyenes ági fináléba jutásra nem volt esélye a K-1 abszolút favoritjának, az olimpiai, világ- és Európa-bajnoki címvédő Kozák Danutának, miután a “királykategóriában” 48-an neveztek és összesen hat előfutamot kellett rendezni, ahonnan nem lehetett egyből a legjobb kilenc közé kerülni. Kozák mindenesetre győzelemmel mutatkozott be – folytatás délután, a középfutamban.

Bár a férfiak hasonló száma már nem szerepel az ötkarikás játékok műsorán, itt is sok az induló. A negyven fős mezőnyben Dombvári Bence indult magyar részről, ő csütörtökön nem jutott döntőbe 1000 méteren, most fél kilométeren próbál javítani, ahol tavaly negyedik lett. Kezdésként futamában másodikként ért célba a kanadai Adam van Koeverden mögött, de mivel itt sem lehetett megspórolni a középfutamot, mindketten vízre szállnak a második fordulóban is. Ahogy a győriek 19 éves ifjúsági világbajnok kenusa, Khaut Kristóf is, aki remekül debütált élete első felnőtt vb-jén, ugyanis az előfutamban nagy csatát vívott a tavaly vb-ezüstérmes üzbég Vagyim Menkovval, s végül második lett.

Lantos Ádám, Nagy Péter  - fotó: Magyar Kajak-Kenu  Szövetség Facebook-oldala
Lantos Ádám, Nagy Péter – fotó: Magyar Kajak-Kenu Szövetség Facebook-oldala

Párosban az első hely egyből finálét ért, ezt a lehetőséget pedig a Dombi Rudolf, Boros Gergely, valamint a friss Eb-győztes Szabó Gabriella, Csipes Tamara duó is kihasználta, így – ebben a számban – legközelebb csak vasárnap kell vízre szállniuk, akkor már a éremszerzés lesz a tét.
A két ezres szám közül az elsőben, férfi C-2-ben nem lehetett egyből a döntőbe kerülni, így a címvédőként induló, 500 méteren már finálés Vasbányai Henrik, Mike Róbert kettős is csak bemelegített a délutáni folytatásra. Ezt ugyanakkor stílusosan tették, bár a románok a hajrában megszorongatták őket, megnyerték versenyüket.

A délelőtt zárószáma, a férfi K-4 1000 méter is magyar győzelmet hozott: az olimpiai ezüstérmes Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás és Pauman Dániel többek között az ötkarikás bajnok ausztrál egységet maga mögé utasítva ért elsőként a célba, és nagyszerű sikere nyomán már készülődhet a fináléra, miután az első hely itt döntőt ért. (MTI)