Úgy tűnik, hogy az iPhone-nal kapcsolatban azért nem lehet felhőtlen az örömünk – hiába érkeztek meg az új iPhone és iPad készülékek, megérkezett az első kemény vírus is. Ezt állítják a Paolo Alto Networks szakemberei legalábbis, vagyis hogy az első igazán komoly iOS vírusra bukkantak.
A szakemberek által kiadott közleményben részletes tájékoztatást kapunk a kártékony szoftver működéséről, veszélyeiről és a lehetséges védekezésről is – a szoftver kitalálója és nem utolsósorban célja viszont egyelőre ismeretlen.
Az első iOS vírus – amelyet a Paolo Alto szakemberei WireLurker névre kereszteltek – jelentős kárt tud okozni az iPhone és az iPad felhasználóinak. Egyelőre megállt a kínai eszközöknél és megelégedett azzal, hogy Kínában garázdálkodik és elsősorban a feltört szoftverrel használt készülékekben tud komoly kárt okozni.
Nevét, a WireLurker-t azért kapta, mert először egy Mac-et szokott megfertőzni, majd onnan áttelepíti magát a számítógéphez vezetékkel csatlakoztatott iOS készülékekre is.
A kártevő program a jailbrake-elt szoftverrel használt iOS készülékek üzeneteit, a névjegyeket támadja meg – képes telepíteni mindenféle kétes eredetű alkalmazásokat, sőt a vírust magát is frissíti, ami újabb kártékony funkciókkal telepíti a bajt.
Érdekes, hogy az eredeti szoftvereket használó, az Apple által kiadott iOS verziót használó készülékeken különösebb kárt még nem tett, valamilyen oknál fogva csak képregény olvasót telepített a felhasználó beleegyezése nélkül a készülékére.
A nagyrészt Kínában terjeszkedő vírus miatt az európai felhasználók többségének egyelőre nincs oka aggódni. A 467 azonosított Mac alkalmazás, mely a vírust hordozza egytől-egyig egy kínai, az Apple-től teljes mértékig független és többségében kalóz tartalmakat kiszolgáló letöltő központból került ki.
Fentiek miatt, akik a szigorúan megbízható forrásokból telepítették alkalmazásaikat illetve az Apple saját App Store-jából, nos ők megnyugodhatnak, mert ezek egészen biztosan nem fertőzöttek.
Amíg az Apple befoltozza ezt a rést egy frissítés formájában és elmúlhat az aggodalmunk, nem árt betartani a következőket azért, hogy hatékonyan védekezhessünk a vírusok ellen:
Feltétlenül használjuk a Mac OS X beépített alkalmazás ellenőrző mechanizmusát, a GateKeepert és ne telepítsünk ismeretlen forrásból származó programokat és játékokat.
A lehető leghamarabb telepítsük az új frissítéseket iOS és Mac készülékeinkre és semmiképpen ne használjuk a nem az Apple által kiadott operációs rendszer verziókat.
Véletlenül se fogadjunk el vagy hagyjunk aktiválva olyan nagyvállalati profilt, ami nem nélkülözhetetlen, nem ismerjük a célját vagy nem tudjuk, hogy pontosan milyen szervezet írja elő a használatát.
Ne csatlakoztassuk iOS készülékünket nem megbízható számítógépekhez.
Ne töltsük iOS készülékeinket ismeretlen töltőegységekkel.
Ha betartjuk ezeket a biztonsági előírásokat, akkor nincs okunk az aggodalomra.
A Palo Alto Networks teljes jelentése innen tölthető le. (forrás: iMagazin)